Aktualności
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
 
Bazar
Bikony
Dx-info
Eme
Foto-galeria
Linki
Radary
Sp-3 cm
Technika
Zawody
  


 

 


1929 - 1939

 


PZK

 

 


OT-04
 

 


OT-27
 


SkyWave – linux dla SDR

 

 SkyWave to oprogramowanie, które pozwoli korzystać miłośnikom Linux-a z dobrodziejstw technologii SDR.  Na stronie  Skywave Linux można dowiedzieć się jakie są możliwości programu i jak go zainstalować.

 

                                                                  27.12.2015

 

XVII International EME Conference - Venice 2016

 

Jak podaje IW3HVB Konferencja EME 2016 odbędzie się w dniach 19-21 sierpnia 2016 roku w hotelu w pobliżu BHR Treviso. Zainteresowani udziałem w konferencji mogą kontaktować się z Giulio IW3HVB  e-mail iw3hvb (at) eme2016.org. Dostępna będzie strona konferencji .

 

                                                                    27.12.2015

  Home made V/U/SHF SDR transceiver

  Z odbiornikami SDR zdążyliśmy się już oswoić. Ale to tylko połowa przyjemności korzystania z pasma. Można jednak zbudować transceiver SDR  pracujący w pasmach mikrofalowych. Konstrukcja wykorzystuje typowe modemy WiMAX na układzie BCSM250-1 .  Kto spróbuje ? Powodzenia !

 

                                                                         15.12.2015

  Radiolatarnie 9A, S5 i I

  Radiolatarnie 9A , S5 oraz I. Radiolatarnie chorwackie zobaczyć można na mapie.

 

  BBT 2016

  Znane są terminy zawodów BBT w 2016 roku. 
W zestawieniach nie ma stacji SP, ale.... Przy okazji warto zajrzeć do forum
technicznego.

                                                                           29.11.2015
Claudio I4XCC sk

  25 listopada 2015r. zmarł Claudio Maracci I4XCC. Taką informację przekazał Roberto IK2OFO.  
Wielu z nas znało
I4XCC z pasma 144MHz , ale pracował również w paśmie 50, 432 i 1296 MHz. 
Od 2003 roku pracował intensywnie w paśmie
10GHz
Uroczystości pogrzebowe odbęda się 27 listopada 2015r.        Cześć Jego Pamięci !

 

                                                                           26.11.2015

 

   10 GHz – zakupy

  Jeśli ktoś planuje zakupy sprzętu, tranzystorów i innych elementów z pasma 10 GHz to może  tutaj  ? Tanio nie jest, ale.....


 
Transwerter 10 GHz z linku f-my Ericcson

  Jak przestroić Minilink 15E firmy Ericsson na amatorskie pasmo 10 GHz dowiecie się z artykułu Tomasa OH6NVQ.

 

                                                                           22.11.201

ARISS, DATV i mikrofale

  17 października 2015 roku w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim odbyła się "V Ogólnopolska Konferencja Uczestników i Sympatyków Programu ARISS".Celem konferencji jest zainteresowanie uczniów, nauczycieli oraz dyrektorów szkół programem ARISS oraz rozpropagowanie informacji, że każda szkoła może przystąpić do tego przedsięwzięcia i wziąć w nim udział po spełnieniu odpowiednich wymagań. Konferencja ma też na celu wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami, którzy już wykonali kontakt ARISS, a tymi, którzy jeszcze nic o projekcie nie wiedzą lub są w trakcie jego realizacji. W czasie kontaktów ARISS nawiązywana jest łączność z ISS , a uczniowie szkoły (z terenu swojej placówki) mogą zadać pytania astronautom przebywającym w kosmosie na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. ISS wyposażona jest w urządzenia do transmisji DATV w paśmie 2,4 GHz. Takie transmisje video niewątpliwie wzbogacą szkolne kontakty, a przy okazji rośnie zainteresowanie mikrofalami wśród uczestników konferencji. W tym roku rozmawiano o możliwości budowy naziemnej stacji odbiorczej pracującej w paśmie 2,4 GHz. |
Konferencja odbyła się dzięki przychylności władz i pracowników szkoły a także  zaangażowaniu bezpośrednich organizatorów  Armanda SP3QFE , Sławka SQ3OOK  i członków klubu SP3POW .

 

                                                                                     19.10.2014

SP6ITF w ARI EME CONTEST – wrzesień 2015

  Jesienny termin włoskich zawodów ARI EME CONTEST zbiegł się z okresem „największego Księżyca”. Odległość Księżyca od Ziemi  była najmniejsza dzięki czemu można było spodziewać się dobrych warunków nie tylko do jego obserwacji ale również do łączności  EME.
Po letnich wichurach, przed którymi nie zdążyłem mechanicznie zblokować paraboli, a które spowodowały uszkodzenia całego systemu antenowego, czekało mnie wiele pracy. Samą siatkę na paraboli w związku z tym, że jest aluminiowa łatwo było połatać i poprostować. Gorzej było z mocowaniem do rotora, gdzie grubościenna rura wkładana do obrotu w elewacji  - Ø prawie 60 mm została zdeformowana. Musiałem ją wyciągnąć, i wymienić, tym razem na lity toczony wałek ze stali. Jednak zamocowana na obrocie parabola, nawet po wyżej wymienionych operacjach, nadal lekko odstawała od pionu. Myślałem, że odkształciło się mocowanie rotora do kratownicy. Jako element mocujący, w zeszłym roku, zamiast rury zastosowałem toczony wałek stalowy wspawany do blachy o grubości około 10mm. Po kilkudniowych testach i pomiarach okazało się, że przyczyną jest „jakieś” odkształcenie lub pęknięcie konstrukcji samego rotora. Objawia się to również tym, że niepoprawnie funkcjonuje system śledzenia oraz zwykłego ręcznego ustawiania pozycji. Właściwie ustawianie pozycji następuje często dopiero po kilku wizytach pod parabolą aby sprawdzić ustawienie anteny (dobrze jest jak widać księżyc, ale gorzej jak trzeba, patrząc na chmury określić gdzie on może być (???)). Ułatwia takie zabiegi bikon ON0EME, ale niestety przed zawodami coś się w nim uszkodziło i przestał działać, ale o tym napiszę za chwilę. Ponieważ często kontaktuję się z firmą SPID, termin naprawy jest już uzgodniony. Ponieważ czas biegł szybko i zawody były już za parę dni, skoro nic już nie zdążę zrobić z samym obrotem i systemem śledzenia postanowiłem usprawnić jeszcze część odbiorczą. Otrzymałem od Adama SP6FBE czteroobwodowy filtr na częstotliwość około 900 MHz (Adam, jeszcze raz dziękuję za filtr, kabelki, złączki i obciążenie 50ohm). Zdjąłem z anteny oświetlacz, wraz z moim układem dwóch LNA. Po przeliczeniu długości obwodów filtra dwukrotnie je skracałem i po podłączeniu do oświetlacza dzięki możliwości odbioru naszego lokalnego bikona (SR6LHZ) mogłem zestroić filtr na 23cm (mosiężnymi stroikami – widać je na zdjęciach poniżej). Po zestrojeniu wstawiłem go pomiędzy moje obydwa wzmacniacze LNA znajdujące się przy oświetlaczu. W piątkowy wieczór, parę godzin przed zawodami, przy latarce montowałem oświetlacz na paraboli. Trochę niewygodnie, ale udało się. Co prawda nie miałem czasu sprawdzić jak to działa po naprowadzeniu anteny na księżyc ale zauważyłem, że wyraźnie spadły szumy całego układu odbiorczego, więc zadowolony czekałem na zawody.

            

Zawody zaczynały się o 0.00 GMT czyli o 2.00 naszego czasu więc mając jeszcze parę godzin mogłem położyć się spać. O 2.00 rozpocząłem ustawianie anteny ale w związku z tym, że Księżyc był nisko nad horyzontem a bikon ON0EME u mnie pojawia się, kiedy Księżyc jest na około 17 stopniach nie mogłem z niego korzystać przy jej ustawianiu. Jednak po kilku próbach, biegania pod parabolę i patrzenia czy jest OK (fantastyczny widok na wielką tarczę Księżyca przy, na całe szczęście, bezchmurnym niebie) oraz szukaniu swojego echa naprowadziłem antenę na Księżyc. Zadowolony, że słyszę echo (wyjątkowo głośno –mój sygnał odbity od Księżyca na S-metrze dochodził do S-9 !!!) zacząłem wołać i jednocześnie między wołaniami słuchać pozostałej części pasma – za wyjątkiem pięknego echa – CISZA ?!. I tak chyba godzinę wołałem i nic, już Księżyc był na około 20 stopniach a ja nadal żadnej stacji ani bikona ON0EME - NADAL NIE SŁYSZĘ (???) – bardzo dziwne ponieważ z reguły bikon u mnie jest na S-7 (!!!) - a teraz nic. Oczywiście natychmiast przemknęła myśl, że przy montażu oświetlacza po ciemku mogłem zamienić porty oświetlacza – wtedy powstanie takiego efektu, że słyszę siebie a nie słyszę innych i oczywiście bikona też, jest oczywisty !!!!. Jest około 3.00 nad ranem, ciemno, zimno – nie widzę innej alternatywy więc parkuję antenę i idę spać. Wstaję rano wchodzę na drabinę oglądam oświetlacz i --- okazuje się, że wszystko jest OK. Konsternacja, nie mam pojęcia, przecież są zawody, powinny być stacje, powinien być bikon – tragedia – ALE - przecież doskonale słyszę swoje odbicie to skoro oświetlacz jest podłączony poprawnie to muszę usłyszeć innych (?!?!?!). Księżyc już za horyzontem więc muszę czekać do wieczora.
Rano w sobotę dowiaduję się, że muszę jechać do Opola i wrócę dopiero wieczorem a księżyc wschodzi przed siódmą po południu. Niestety czasami tak jest, tym bardziej, że nie żyjemy z krótkofalarstwa. Wracam (szybko) z Opola, w lusterku (ponieważ jadę na zachód) widzę wielką tarczę księżyca i zastanawiam co zrobić po powrocie do domu. Okropne - NIC nie wymyśliłem (???).
Po około 20.00 siedzę przy radiu i szukam księżyca, po kilku minutach – jest słyszę jak poprzednio bardzo głośno swoje echo. Nie zastanawiam się i wołam CQ. Przechodzę na odbiór iiiiii „kamień z serca” OK1CS mnie woła z rewelacyjnym sygnałem. Rewelacja, zaraz po nim robię łączność z DF3RU i tak dalej. Ale od czasu do czasu zaglądam na częstotliwość bikona i nic. W międzyczasie zaglądam do internetu i już nie pamiętam gdzie, ale znalazłem informację o uszkodzonym systemie śledzenia anteny bikona. Tak wiele zbiegów okoliczności, które mnie teraz spotkało chyba rzadko się zdarza. Do tego jeszcze od czasu do czasu mój system śledzenia odskakuje od księżyca to o 2 stopnie, o +/-10 stopni a czasami nawet o ponad +/-20 stopni co zmusza mnie do przerw i ponownego ręcznego naprowadzania anteny na księżyc. Ale to nic, zabawa trwa ponieważ mogę nadawać i robić łączności aż do zachodu Księżyca.
W niedzielę podobnie jak w sobotę musiałem jechać do Opola i wróciłem dopiero około 21.00 czyli i w sobotę i w niedzielę nie mogłem próbować zrobić stacji z VK czy innych z tamtego rejonu (nawet gdyby były – o czym nie wiem). Jednak jak się okazuje frekwencja była marna i w ostatniej chwili tuż przed zachodem księżyca (w JA) udało mi się zrobić JA6AHB.
Natomiast niezmiernie mnie ucieszyło, że zrobiłem SP3XBO oraz dla mnie nową stację SP2HMR. Mimo małego zamieszania z łącznością z SP2HMR najważniejsze, że udało się za drugim razem bez problemu wymienić raporty. Za pierwszym razem w sobotę słyszałem Marcela odebrałem bez problemu znak, jednak nie potrafiłem odebrać mojego raportu. Za drugim razem w niedzielę słyszalność była zdecydowanie lepsza – 559 i łączność została przeprowadzona. Marcel i Marek dziękuję wam za spotkanie via księżyc.

Reasumując mimo tych wszystkich zdarzeń i problemów z systemem antenowym zrobiłem następujące stacje:

OK1CS, DF3RU, DG5CST, LZ1DX, OK2DL, UA3PTW, G4CCH, SP3XBO, PI9CAM, G3LTF, I5YDI, SM3AKW, IZ1BPN, I1NDP, PA3CQE, ON5GS, DL6SH, OK1CS(SSB), RA3EC, OZ6OL, UA9YLU, JA6AHB, YL2GD, RA3EC(SSB), ES5PC, ES5PC(SSB), SP2HMR, LZ1DX(SSB).

To jest 28 łączności w tym 4 SSB i 24 CW.

Teraz czekam na zmianę obrotu, co prawdopodobnie uda się przeprowadzić w tym miesiącu i mam nadzieję, że po tej operacji wreszcie cały zestaw będzie przez jakiś czas (oby jak najdłuższy) funkcjonował bezawaryjnie. Zazdroszczę tym którzy antenę stawiają w godzinę a systemy obsługujące całość uruchamiają w dziesięć minut. Jak widać jak tak nie potrafię. Teraz po tych kilku latach od kiedy zająłem się EME dostrzegam fakt, o którym słyszałem od tych którzy tym zajmowali się wcześniej. Jeżeli chcesz pracować EME przygotuj sobie dobre, wygodne dojście do paraboli, ponieważ spędzisz tam więcej czasu niż przy radiostacji (Henryk – szacunek i pozdrawiam). Teraz widzę jak warto słuchać tych, którzy „zjedli na tym zęby” (hi!).

Mimo wszystko zabawa trwa i do usłyszenia w łącznościach EME.

 

Grzegorz (SP6ITF)

   Wyniki REF/DUBUS CW 2015 CW Contest

 

Opublikowane zostały pełne wyniki REF / DUBUS EUROPEAN EME Contest 2015 – CW . Pogratulować udziału należy polskim stacjom, a są to : SP7DCS, SP6GWN, SP3XBO, SP6OPN, SP6JLW, SQ6OPG, SP6ITF.  To znaczna grupa stacji. Oczekiwać należy, że w najbliższym czasie do tej grupy dołączą na stałe kolejne stacje EME, których w Polsce jest więcej.

 

                                                                                     29.09.2015

 

 

  Kategorie w zawodach w/g VHF Handbook

  Z pewnością niewielu Kolegów pasjonuje się czytaniem przydługich dokumentów w języku angielskim, ale może warto. W styczniu 2015 roku opublikowano ważny z punktu widzenia użytkowników pasm 30 MHz & up dokument VHF Handbook ver.7.0  . Uwagę miłośników zawodów powinien zwrócić punkt 5.3.2 „Contest sections” na stronie 59. W punkcie tym mowa o kategorii 6H w zawodach IARU.

• Section 6 HOURS SINGLE: stations operated by a single operator, with no operational assistance of another person during the contest (144 MHz and 432 MHz only).
 
• Section 6 HOURS MULTI: stations operated by a multiple operators (144 MHz and 432 MHz only).

  Zasady startu w tej kategori określone są w sposób następujący :

  6 HOURS section time rule: the 6 hour time segment can be divided into maximum two periods. The time of the first QSO sets the start time of the first period. The pause between the two periods must be longer than 2 hours. The first time difference of 2 hours or more between two consecutive QSOs marks the pause segment. Only the QSOs that fall into the combined 6 hour time segment will be counted for points.

 

Jeśli ktoś zajrzy na stronę serwera IARU zauważy, że we wrześniowych zawodach IARU klasyfikowane są stacje w kategorii 6H zarówno SO i MO.

To wygodna kategoria dla tych, którzy nie mogą poświęcić 24 godzin na pracę w zawodach.

Niestety sadząc po logach, które spływają na stronę PK UKF polska wersja tych zawodów nie przewiduje tej kategorii. A może przewiduje, ale zwyczajnie nikt w tej kategorii nie startował?  Kategoria 6H pojawia się w pasmach 144 i 432 MHz. Najbliższe październikowe zawody rozgrywane są również  w paśmie 432 MHz, czy znajdą się zawodnicy w tej kategorii ?

 

                                                                                     13.9.2015

 

   IARU UHF/SHF Contest

  W pierwszy weekend października (3-4.10.2015) rozegrane zostaną w pasmach 432 MHz & up zawody IARU UHF/SHF 2015 . To dobra okazja do zrobienia nowych stacji, lokatorów, to w końcu okazja do wypróbowania urządzeń home made i nie tylko.

                                                                           8.9.2015

 

 

  ARRL EME – 2,3GHz & up

  Tradycyjne mikrofalowe zawody ARRL EME rozegrane zostaną w najbliższy weekend 5-6 września 2015. Powodzenia !

 

                                                                                     4.09.2015

 

 

   Silne wiatry.

W dniu 1.09.2015. o godzinie 20.30. przez Gorzów Wlkp przeszła potężna nawałnica, w wyniku której został uszkodzony  mój system antenowy.

 
                                                              Pozdrowienia
 
                                                               Jurek sp3tl 

 

 

  110 Rocznica urodzin Mariana Rejewskiego
      Enigma Award   Rules    Положение   Normas    Ausschreibung   Regole   Regulamin

 

   23cm EME na urlopie - SP2HMR

4 tygodnie urlopu, które poświęciłem na uruchomienie 3m paraboli przyniosły mi w ostatni jego dzień ogromną radość, gdy usłyszałem odpowiedź na swoje CQ CW EME .

Dziś o 4:00 po 3 godzinnym wyciu do księżyca zawołały mnie trzy stacje, z których dwie znalazły się w logu. Takie początki dają ogromny zastrzyk energii.

Teraz gdy na spokojnie analizuję swoją prace pojawiają się dziesiątki pomysłów mogących poprawić i ułatwić zabawę.

Parabolą sterowałem ręcznie patrząc na cień oświetlacza a gdy księżyc chował się za chmurami korzystałem z podziałki zakreślonej podczas pomiaru szumu słońca.

Stacji słuchałem na ft-817 bez filtra, bez DSP na głośnik. Taka konfiguracja zdała egzamin przy random CW EME, wiec bawcie się i uruchamiajcie, bo propagacja raz jest raz jej nie ma, a księżyc jest cały czas.

 

73! Marcel SP2HMR

 

Dziękujemy za informację i gratulujemy !!!

 

                                                                          3.08.2015

   Mikrofale – zaskakujące zastosowanie

  Silnik EMDrive bazujący na bezpośrednim przetwarzaniu energii elektrycznej w mikrofale działa. To rozwiązanie może zrewolucjonizować napędy statków kosmicznych. Główną część urządzenia stanowi rezonator mikrofalowy zamykający promieniowanie mikrofalowe dostarczane przez magnetron. Działanie silnika według krytyków przeczy tradycyjnym prawom fizyki i narusza zasadę zachowania pędu. A jednak działa. Chińska Akademia Nauk opublikowała dokument potwierdzający wyniki testów dużej mocy. Przy poborze mocy 2,5 kW, i 2,45GHz EMDrive zapewnia 720mN ciągu. Silnikiem interesuje się NASA i ostatnio jej naukowcy potwierdzili działanie silnika. Do czego jeszcze można wykorzystać mikrofale ?

 

                                                                           02.08.2014

 To już 10 lat

W cieniu wielu imprez dla krótkofalowców, 
w ferworze przygotowań do wakacji, spokojnie i bez rozgłosu „Mikrofale” skończyły 10 lat. Czas szybko płynie. W ciągu tego okresu działo się trochę i mamy nadzieję, że dołożyliśmy swoją skromną cegiełkę do rozwoju mikrofalowych zainteresowań naszych Kolegów. Co będzie dalej, co przyniosą nadchodzące lata ? Postarzeliśmy się i widać już pewnie kres „Mikrofal”. Dziękujemy naszym sympatykom i oponentom. 
To Wy sprawiliście, że dotrwaliśmy do tego skromnego jubileuszu.


Komunikat PZK.

 

 


   144 & 432 MHz Digital EME Championships  2015

  Henryk SP6GWN napisał:

Do roboty, bo czasu mało.
Szykować LNA,PA i komputery.
No i kawałek jakiegoś dipola z grabiami do kierowania na łysego, hi.

  Przeczytajcie również regulamin .

                                                                  22.07.2015

 

   III Próby Subregionalne IARU – pasmo 3 cm
     
Pierwsze QSO SP-PA na 10368 MHz

  Jak myślicie, ile QSO można zrobić w zawodach w paśmie 3 cm jeśli trafi się RS? Stacja OE5VRL/5 w III Próbach IARU w lipcu w paśmie 3 cm w kategorii MO zrobiła 90 łączności. Wynik pewnie troszkę szokujący i trudny do osiągnięcia z polskich nizin, gdzie problemem dla przeciętnie wyposażonej stacji jest zrobienie 90 łączności w paśmie 2m. Identyczną ilość łączności w kategorii SO zadeklarował OK1JKT. ODX to łączność OK1JKT-F6DKW na odległość 833 km. Dane pochodzą ze strony OEVSV , gdzie każda ze stacji może przesłać swoje wyniki. W zestawieniu znajdziecie również stacje polskie, które wypadły całkiem nieźle. Uwagę zwraca wynik SN7L w paśmie 2 m w kategorii MO. W paśmie 3 cm nasza czołowa stacja kontestowa zadeklarowała 69 łączności  i przy okazji zrobiła pierwsze QSO SP-PA.

 

                                                                     21.07.2015  
RS 19.07.2015

  Fronty burzowe przechodzące przez Europę przynoszą dobre warunki RS.
Stacji SP mało, ale radiolatarnie słyszane są daleko. Poniżej wyciąg z DX-clustra

IK3GHY  10368910.0 SR6XCH       57S jo80jg via jn77             1821z  2015-Jul-19
IK3GHY  10368905.0 SR6XCH       57S jo80jg via jn77             1821z  2015-Jul-19

IV3NDC  10368900.0 SR6XHC/B   JO80JG 56s!! scp JN77BG 1815z  2015-Jul-19

                                                                      20.07.2015      


  
Uprzejmie ,,donoszę,, że uruchomiłem się ponownie w paśmie 3cm.

Mam obecnie 10w i antenę 60cm. Wczoraj zrobiłem około godz. 20-tej GMT dwie stacje tj. DL7VTX spod Berlina /jo62tm/ oraz OK1MX /jn79tx/krzystając z chmurek loc. jo80. Robiłem też testy z Robertem sq8aqx spod Mielca.
 


Na zdjęciu moje anteny. Na 23 cm parabola 2m i Pa 200 W.

    Pozdrawiam!            Krzysiek   SP9CP      20.07.2015.


  
Rain Scatter wkrótce !!!

  Trwająca od kilku dni wyżowa pogoda z wysokimi temperaturami zwiastuje zbliżające się burze, a te z pewnością przyniosą warunki rain scatter . Dlatego warto śledzić strony z  radarami meteorologicznymi, aby w porę odkryć SCP i zrobić łączności mikrofalowe z europejskimi DX-ami.

 

                                                           4.07.2015

  VK3XPD i VK5KK na mikrofalach w Europie

  Ta informacja gościła w Aktualnościach  w styczniu. Dzisiaj jest bardziej aktualna.

OE5WOG zamieścił w internecie ciekawą informację, która zainteresuje mikrofalowców - OE4WOG/VK3XPD/VK5KK - Australian-Austrian Microwave-DXpedition .Ekspedycja pracować będzie przełomie czerwca i lipca 2015r. w pasmach 23cm,5,7GHz, 10GHz, 24GHz, 47GHz, 76,032GHz, 122,250GHz oraz 2m / 70cm (FT817) z lokatorów JN47VM i JN57LK.

                                                           01.07.2015

  HAM RADIO Friedrichshafen 2015 - już za nami

  To kolejna czterdziesta impreza. Jej popularność w Polsce rośnie z roku na rok i coraz większą grupę gości z Polski można spotkać we Friedrichshafen w czasie trwania HAM RADIO . Od kilku lat swoje stoisko na  HAM RADIO ma PZK. Dzięki uprzejmości Henryka SP6GWN możemy  zobaczyć i poczuć atmosferę tej międzynarodowej imprezy.  

 

                                                                29.06.2015

 

 

 

   Generator w.cz. - modyfikacja RTL-SDR

  Kolejna modyfikacja popularnego odbiornika DVB-T . IK1XPV opisuje jak z wykorzystaniem tego odbiornika zrobić generator wysokich częstotliwości.

 

                                                                  28.06.2015

  DF3RU i Gajów 2015

  W tym roku jednym ze znamienitych gości sympozjum w Gajowie był Karl DF3RU
Po  powrocie z sympozjum napisał
list do Staszka SP6MLK.

 

                                                                     20.06.2015

   Wyniki A.R.I. E.M.E. TROPHY Spring Section 2015

  W wynikach zawodów A.R.I. E.M.E. TROPHY Spring Section 2015  znaleźć można dwie polskie stacje SP7DCS i SP6ITF w paśmie 23 cm.

 

                                                                                        19.06.2015

   Gajów 2015 – czas na zdjęcia

  Dla tych, którzy byli i dla tych, którzy nie mogli. Zbyszek SP3RNY  udostępnił ponad 230 zdjęć w swojej galerii
Andrzej
SP9AF  również udostępnia nie mniejszą liczbę zdjęć . Jest co oglądać.

 

                                                                        15.06.2015

  Prognozowanie RS

  Na stronie OK2KKW znaleźć można link do nowej strony, która ułatwia  prognozowanie warunków rain scatter.

 

                                                                           12.06.2015

 

Gajów 2015
 

  Pasmo 13 cm w SM

  Oficjalnie pasmo 13 cm w Szwecji w chwili obecnej to zakres 2400-2450 MHz z mocą ograniczoną do 100 mW. 
Jednak Peter SM2CEW dostał na okres półroczny pozwolenie na pracę dużą mocą w pasmie 2320 MHz . 
To pozwolenie prawdopodobnie będzie mógł przedłużyć. Jest szansa na pracę EME ze stacjami SM.

                                               ( info z Moon-net )

                                                                         6.06.2015

 

  ŁOŚ 2015 – okiem SP9AF

Andrzej SP9AF ( ex SP9XUD ) udostępnił zdjęcia, które wykonał na spotkaniu ŁOŚ 2015. 
Dziękujemy, a zainteresowanych zapraszamy do
galerii   
Andrzeja.

                                                                           2.06.2015

  1296,855 MHz – radiolatarnia z JO73TP

  Od 18 maja 2015 roku dzięki staraniom członków i sympatyków Łobeskiego Stowarzyszenia Krótkofalowców 
rozpoczęła testową pracę radiolatarnia w paśmie 23 cm. Szczegóły na stronie
SP1LSK .

 

                                                                           1.06.2015

 

 

  Pierwsze majowe warunki RS w SP ?

  Wczoraj pierwszy raz w 2015 roku pojawiły się spoty o słyszalności polskich bikonów via RS w paśmie 10 GHz. 
Niestety stacji nie było. A może jednak ktoś pracował ?

HA8MV     10368850.0 SR9XHK/B       57s jo90ns 453km!  Any SP?      1732z  2015-May-20
HA8MV     10368810.0 SR7VC/B         55s jo91rr  552km!                   1755z  2015-May-20

 

                                                                           21.05.2015

 

  MSHV – nowy program do emisji cyfrowych

  Christo LZ2HV jest twórcą nowego programu do pracy emisjami cyfrowymi. Program MSHV umożliwia pracę emisjami 
JTMS, FSK441, ISCAT, JT6M . Udział w testowaniu programu brał Jurek
SP9HWY , który podzielił się wrażeniami z pracy 
MS tym programem (dziękujemy). Jurek napisał :

  Z programem LZ2HV mam do czynienia od listopada. Na prośbę Christo próbowałem jego pierwsze wersje, 
porównywałem z WSJT, gdyż on sam nie miał wtedy możliwości. To były początki, program miał wady, które 
krok po kroku Christo usuwał. Nie było wtedy nawet opcji "Auto-dekodowania", wszystko dekodowało się ręcznie. 
Robiłem dla niego porównania z dekodowania tych samych burstów i pingów w obydwu programach, a on to 
sobie analizował i wprowadzał poprawki. Po prostu moje spostrzeżenia służyły mu do eliminacji błędów i 
wprowadzania poprawek. Mniej więcej po 2 miesiącach Christo zrobił wersję, która była bardziej dopracowana, 
miała już "Autodekodowanie" i inne udogodnienia. Zamieścił ją w internecie a z grzeczności umieścił też mój znak, 
co jest z pewnością miłe, ale moja rola nie była chyba tak znacząca w tym temacie.
Odkąd Christo zamieścił program w internecie ja już nie robiłem żadnych prób i porównań, bo każdy może to 
sobie teraz zrobić samemu i wyciągnąć swoje własne wnioski. Osobiście uważam, że udaje mi się więcej uzyskać
 z tego samego
burstu czy pingu niż w WSJT, zwłaszcza przy ręcznym dekodowaniu. Ale to może być subiektywne odczucie, 
tym bardziej że od lutego nie robiłem już żadnych porównań jego typu, a program co tydzień się zmienia.
Dla mnie MSHV jest wygodniejszy w użyciu, szybciej się ładuje i osobiście używam go zamiast wsjt do FSK, JT6m, 
JTMS. Christo bardzo chętnie czyta wszystkie przesłane uwagi i propozycje, stara się go ciągle doskonalić.

 

                                                                                     11.05.2015

DUBUS / ARI EME CONTEST – kwiecień 2015

Zbliżał się termin zawodów DUBUS, weekend 25, 26.04. Wobec zajęć poza hobby (???) nie zdążyłem w żadnym aspekcie poprawić możliwości mojego sprzętu. Kilka rzeczy miałem przygotowanych, jednak nie wszystko, a brak czasu spowodował, że nie ruszyłem ze zaplanowanymi zmianami. Mimo to chciałem kontynuować zabawę na 23cm EME, co zresztą staram się w moich niemal cotygodniowych ( a często i w trakcie tygodnia) udanych próbach realizowania łączności typu random. Biorąc pod uwagę to, że sprzęt, mimo że pracuje nieoptymalnie, to jednak pracuje bezawaryjnie (odpukać w niemalowane drewno trzy razy a dla bezpieczeństwa splunąć przez – chyba – lewe ramię),. Więc nadal na oświetlaczu (jak wykazały niedawno robione pomiary) było około 180W a i LNA nie pracuje optymalnie. Jednak mimo to, w sobotę usiadłem przy radiu i około 12 w południe (naszego czasu – 10 GMT) miłem księżyc na 5 stopniach powyżej horyzontu i rozpocząłem zabawę. Ze zdziwieniem usłyszałem, że (chyba któryś w Włochów) podaje „CQ ARI TEST” a przecież przymierzałem się do zawodów DUBUS (???). Zaglądam do Internetu i konsternacja na obydwu stronach ARI i DUBUS jest ten sam termin zawodów. Zabawne, że nie udało im się dogadać, co do terminów i pomyślałem, że szkoda, bo przy dwóch terminach były by dwie okazje na zrobienie jakichś nowych stacji, które w takich zawodach mogą się pojawić. Jednak z drugiej, praktycznej strony zacząłem nadawać z przekonaniem, że wyślę ten sam log do obydwu organizatorów, ponieważ dla mnie, osoby z jednej strony niezainteresowanej w uczestniczeniu w żadnych klasyfikacjach a z drugiej nieodmawiającej innym takiego upodobania (a mój log przysporzy innym punkty), nie ma to najmniejszego znaczenia a najważniejsza jest fajna zabawa i możliwość zrobienia kilku nowych stacji. W trakcie zawodów, czyli sobota po południu ( ponieważ do południa miałem inne zaplanowane przez żonę domowe zajęcia) udało mi się jeszcze wykonać (nie konkurując z nikim, a robiąc przyjemność mojej żonie) koszenie części trawników (około 2000mkw), łąkę zostawiłem na później. Tego dnia zabawa trwała do końca pierwszego pojawienia się księżyca, czyli do około pierwszej w nocy z soboty na niedzielę oraz w niedzielę, od około 11.00 GMT do 24.00 GMT. W tym czasie udało się zrobić 55 QSO z następującymi stacjami:

OH2DG, KL6M, ES5PC, DL6SH, JA4BLC, UA3PTW, VK5MC, OK1CA, HB9CW, I1NDP, SP7DCS, OH2AXH, VK3NX, SP6JLW, G3LTF, PA3DZL, JA6AHB, OE5JFL, I5MPK, DG5CST, F5SE/P, SM2CEW, S53MM, PI9CAM, DL3EBJ, OK1KIR, DJ8FR, ON5RR, OZ6OL, HB9Q, G4CCH, DF1SR, IZ1BPN, RA3EC, K2UYH, W4OP, WA9FWD, OK2DL, ON7UN, NC1I, WA6PY, S59DCD, VE6TA, IK5VLS, OK1DFC, JR4AEP, 9A5AA, DJ8FRD, OZ4MM, LX90IARU, OK1CS, SM7FWZ, HB9BCD, YL2GD, DF3RU

Mimo tego, że kiedy wołało jakąś stację kilku chętnych, to często dowoływałem się na końcu, a i tak byłem zadowolony, że udało się dowołać. Jednak takie wołanie nie zawsze kończyło się sukcesem. Jak po zawodach policzyłem, to do około 16 stacji, które słyszałem i wołałem nie udało mi się dowołać. Ale biorąc pod uwagę to, że mam w zanadrzu jeszcze zmiany techniczne, które spowodują wzrost mocy na oświetlaczu ze 180W do prawie 300W, mam nadzieję, ze podczas następnych prób będzie lepiej. Zawsze jest jeszcze ewentualna możliwość poprzez inne zabiegi uzyskać 500W (hi). Na razie takich planów nie ma, więc pewnie najbliższe 2-3 lata to łączności z wykorzystaniem tych zmian, które mam już zaplanowane i w części zrealizowane. Dzisiaj, niestety po zawodach, otrzymałem od ślusarza ostatni (główny) element, który mi brakował, czyli wentylowaną skrzynię aluminiową na sprzęt, która zostanie zamontowana za parabolą i pozwoli na dokonanie zaplanowanych zmian.

Jak zwykle, doskonale było słychać pracujące z bardzo dobrym skutkiem polskie stacje SP7DCS i SP6JLW, z którymi bez problemu wymieniłem raporty. Dziękuję kolegom.

Ponadto, tym razem nie wykonałem żadnych nagrań sygnałów, jednak musze się zmobilizować i przy następnej tego typu okazji spróbuję nagrać i pokazać jak słychać, na tym niewielkim wycinku pasma 23 cm, na którym pracujemy EME, gęsto upakowane stacje. Porównanie do zawodów na KF, jest całkowicie zasadne.

Zabawa zmieszana z codziennymi problemami trwa, więc do usłyszenia na razie na CW/SSB 23 cm EME. Pozdrawiam i namawiam na próby łączności EME wszystkich ciekawych tego typu doświadczeń.

Grzegorz (SP6ITF)

                                                                                1.05.2015  

 

   SP3WYP s.k.

                                   

Dzisiejsza poranna wiadomość o śmierci Michała SP3WYP zaskoczyła pewnie wszystkich. 
Michał był zbyt młody, aby nas opuścić i trudno zrozumieć, dlaczego tak się stało. 
Nikt się tego nie spodziewał. Zostawił żonę, dzieci , rodziców. Nie zrealizował marzeń, projektów. 
Mógł w życiu jeszcze tak wiele zrobić. Nie pamiętam już, kiedy poznałem Michała, 
a stało się to za sprawą Jego zainteresowania mikrofalami. Był bardziej konstruktorem niż nadawcą. 
Za jego sprawą powstawały w Jarocinie przemienniki, wspólnie z Romanem DJ6EP 
uruchamiał bikony mikrofalowe i transponder liniowy. Wielu kolegów używa urządzeń 
zbudowanych przez Michała. Pomagał, naprawiał, doradzał. Bywał na zjazdach i spotkaniach, 
zawsze wesoły i towarzyski. To wielka strata dla naszego nielicznego środowiska, 
ale szczególna strata dla Jego rodziny. Michale, żegnamy Cię dzisiaj, 
a Twojej rodzinie składamy kondolencje i wyrazy współczucia. Będziemy pamiętać.
 

                               

 

  R820T & RTL2832U – schemat tunera USB DVB-T

  Rośnie ilość zastosowań popularnego tunera USB DVB-T.  
Co „siedzi” w tym małym urządzeniu zobaczyć można na
schemacie .

 

                                                                12.04.2015

   Rekordowe QSO tropo w paśmie 10 GHz

Pewnie nie wszyscy słyszeli o nowym, styczniowym rekordzie tropo w paśmie 10 GHz. 
Oficjalny dystans łączności VK6DZ i VK7MO wynosi 2731,8 km.

 

                                                                                12.04.2015

  Wyniki ARRL EME 2014

  Liczba stacji polskich w ARRL EME Contest rośnie z roku na rok. Jak było w 2014 roku ? 
Wyniki ARRL EME Contest 2014.

                                                                     11.04.2015

  MoonTracker – program SM5CUI dla stacji EME

  Na forum SP7PKI Krzysztof SP4K rozpoczął dyskusję dotyczącą nowego programu dla stacji EME, 
którego autorem jest SM5CUI. Program jest rozwojowy, autor prosi o  uwagi dotyczące funkcjonalności programu. 
Darmowy program w wersji testowej zainteresowani mogą pobrać ze strony
SM5CUI.

 

                                                                                     26.03.2015

 

 

 

  Szumy Słońca w czasie zaćmienia

  Willi LX1DB opublikował wyniki pomiarów szumu Słońca wykonane w czasie zaćmienia Słońca 20 marca 2015r.

On 10GHz

08:35   16,2db

09:40   15,0db

09:15   14,5db

09:20   13,5db

09:28   12,5db min

09:45   13,5db

09:52   14,0db

09:57   14,3db

10:01   14,8db

10:04   15,0db

10:10   15,5db

10:30   16,1db

 

Na forum " RADIOKOMUNIKACJA AMATORSKA UKF " znajdziecie linki do wyników pomiarów innych stacji .                                             

 

                                                                         22.03.2015

  Głowica szumowa SQ2LX  - c.d.

  Zbudowana przez Krzysztofa SQ2LX  głowica szumowa na diodzie BAT-14  nieźle szumi również w paśmie 3 cm.

 

                                                                        22.03.2014

 

  Częstotliwość odcięcia falowodu – kalkulator

  W praktyce mikrofalowca zdarza się, że z powodu braku typowych dla danego pasma falowodów stosujemy falowody z innych pasm lub odpowiednio dobrane profile metalowe. Spotykamy się wtedy z problemem określenia parametrów 
takiego falowodu. Jeden z ważnych parametrów falowodu prostokątnego – częstotliwość odcięcia – pomoże nam 
określić
kalkulator online. Przy okazji kalkulator policzy tłumienie falowodu.

 

                                                                         21.03.2015

 

  RTL SDR – nowe zastosowania pomiarowe

  Czy wiecie, że popularny RTL SDR można wykorzystać nie tylko do pomiarów liczby szumowej  
Uzupełnienie zestawu pomiarowego o generator szumu (np.
BG7TBL ) i kilka drobnych elementów 
pozwala mierzyć charakterystyki filtrów RF i WFS anten. Jak to zrobić poczytajcie w
internecie .

 

                                                                         18.03.2015

 

  Zorza 17 marca 2015r.

  Ostatnie wybuchy na Słońcu , które miały miejsce 15 marca, przyniosły zorzę o niespotykanej od dawna sile. 
Indeks Kp przekraczał 8.6 , a zorza objęła swoim zasięgiem znaczne połacie 
Europy  i widoczna była w najdalszych zakątkach
Polski .

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
W pasmach 50-432 MHz pracowały stacje nawet z lokatorów JN, IN. 
W spotach
DX-Clustrów  można znaleźć wiele polskich znaków, 
uwagę przyciągają jednak SP2HMR i SP2MKO, którzy pracowali w paśmie
432 MHz.

SP2MKO  432052.0 OZ6OL  JO93CB:AU:JO65DJ tnx    1533z  2015-Ma

SP2HMR  432069.0 OZ6OL  JO94GH:AUR:JO65DJ tnx   1556z  2015-Ma

SP2HMR  432040.0 SM6CEN  JO94GH:AUR:JO67AJ tnx  1639z  2015-Ma

W tym paśmie intensywnie pracował również OK1TEH (JO70), OM3WC (JN88), OK1ZHS (JO70), 
a to już daleko na południe. Czytajcie raporty zorzowe na
MMMonvhf .

 

                                                                     18.03.2015

 

 

  Głowica szumowa SQ2LX

  Krzysztof SQ2LX  zbudował głowicę szumową na diodzie BAT-14. 
Pierwsze próby działania możecie obejrzeć na
youtube .

 

                                                                         15.03.2015
 
  3,4GHz DUBUS EME Contest

  Już za dwa tygodnie 28-29 marca 2015 roku 00-24 UTC rozegrana zostanie kolejna tura zawodów 
DUBUS EME Contest. Na liście
TOP EME prowadzonej przez PK UKF nie ma jeszcze żadnej polskiej stacji.

 

                                                                          14.03.2015

 

  Zaćmienie Słońca – szumy Słońca

  Już 20 marca można będzie obserwować zaćmienie  Słońca. Peter G2LTF zachęca mikrofalowców 
do pomiarów szumów Słońca w czasie zaćmienia w różnych pasmach mikrofalowych. 
Możliwość wykonania takich pomiarów nie zdarza się często, a wyniki obserwacji mogą być ciekawe.

 

                                                                             7.3.2015

  European EME Contest 2015

  February 28 / March 1 00 - - 24 UTC 2.3 GHz

To już dzisiaj , a wkrótce pasmo 9 cm.

 

                                                                           28.02.2015

  ARI EME 2014

  Jak wypadły polskie stacje w ARI EME Contest w 2014 roku możecie sprawdzić przeglądając wyniki.

                                                                           24.02.2015

  ARI Italian EME Trophy

  Nowy regulamin popularnych zawodów EME, których terminy  w tym roku wypadają w kwietniu i wrześniu.

  DL3EBJ (ex SP6BQA) w EME SSB Contest

Witam,
Chciałem się podzielić moimi wrażeniami z EME SSB Contest na 23cm , które rozegrane były 22 lutego 2015r.
Przed zawodami naprawiłem moje 400W PA, które uszkodziłem w czasie
zawodów SSB w 2013. Przypuszczam że przyczyną awarii było przesterowanie wzmacniacza, z tego względu tym razem zrezygnowałem z zastosowania drivera i steruję PA bezpośrednio z TS2000X. Przy mocy sterowania 8 W uzyskuje okolo 420 W output. Po zainstalowaniu PA przy antenie okazało się, że nie umiałem go w pełni wysterować, w konsekwencji
do promiennika dochodziło około 350 W.
Moja
antena to 4.8 m parabola f/d 0.4 promiennik wg RA3AQ.
W przeddzień zawodów zrobiłem kilka kontrolnych QSO - moje SSB Echo
odbierałem zupełnie zadowalająco.
Przebieg zawodów:
wystartowałem w sobotę ok. 9:14 GMT QSO z OK2DL (jedna z  najsilniejszych stacji na paśmie) i po 15 minutach miałem już zalogowane 4 QSO - niestety w finalnej sekwencji w łączności z HB9Q „poleciał” mój G4DDK (LNA). Ponieważ nie miałem zapasowego usiłowałem naprawić uszkodzony - bez rezultatu - uzyskałem wzmocnienie 25dB pomimo wielokrotnych wymian obu tranzystorów. W końcu zdecydowałem się na kompromis, połączyłem dwa LNA od Edwarda SP9WY osiągając wzmocnienie 36dB i NF ok 0,35dB.
Pomimo czterogodzinnej pauzy udało mi się zakończyć zawody z rezultatem
19 SSB QSO.
Pracowałem z stacjami:
OK2DL, OE4JFL, UA3PTW, HB9Q, DK0SF, OZ4MM, LX1DB, F5SE/p, DG5CST, PI9CAM, I5MPK, UA4HTS, SP6ITF, DF3RU, K2UYH, I1NDP, RA3AUB, DJ8FR, VE6TA.
Słyszałem i wołałem, ale nie udało mi się zrobić: VK5MC, W6YX, SM7FWZ,
SP3XBO .
Podsumowanie:
Kolejny raz stwierdziłem, że również ze stosunkowo niewielką mocą można z
powodzeniem pracować emisją SSB na EME , nie trzeba mieć 10-metrowej antenny i kilowata output !!
Niektóre sygnały były extremalnie słabe mimo tego czytelność była 100
procentowa.
Natomiast było kilka stacji bardzo silnych, ale z sygnałem tak zniekształconym że miałem trudności z "rozszyfrowaniem".
Warto wołać CQ ponieważ chyba wszyscy używają już SDR i zauważa się nawet najsłabsze sygnaly.
SSB Contest ma dla mnie coś "magicznego" w sobie było "SUPER"!!
73 Krystian (Chris) DL3EBJ.

SP6ITF 1296 MHz SSB EME

  Grzegorz napisał :

  Zrobiłem 16 SSB QSO. UA3PTW, UA4HTS, OK2DL, OE5JFL, HB9Q, DK0SF, PI9CAM,F5SE/p, LX1DB, OZ4MM, DG5CST, I5MPK, DL3EBJ, I1NDP, DF3RU, K2UYH. Zaraz postaram się przesłać kilka nagrań sygnałów SSB. Muszę powiedzieć, że  były stacje, które wołałem długo, jednak się nie dowołałem. Z polskich stacji słyszałem SP6JLW i przez chwilę SP3XBO. Słychać było przez długi czas VK5MC (szkoda że nie nagrałem jego sygnału), ale niestety wołał tylko stacje wołające CQ. Ja z moją niewielką mocą nie wołałem na ssb cq, a może szkoda.

  Nagrania z 22 lutego do posłuchania : LX1DB, OK2DL, OZ4MM.

 

  OE1KDA – Najpopularniejsze pasma mikrofalowe

  Krzysztof Dąbrowski OE1KDA (ex SP5GBK) jest autorem wielu publikacji, które w sposób przystępny pozwalają zapoznać się z najnowszymi technikami używanymi przez krótkofalowców. W internecie  można znaleźć publikacje Krzysztofa zebrane w serii Biblioteka Polskiego Krótkofalowca . W lutym 2015 roku ukazała się kolejna pozycja pod tytułem "Najpopularniejsze pasma mikrofalowe". Autor zebrał i uporządkował w swojej publikacji szereg rozwiązań znanych z witryn internetowych, tworząc kompendium wiedzy o stosowanych przez amatorów urządzeniach i antenach. Przy okazji przetłumaczył instrukcje dostępne do tej pory w języku niemieckim. To dobry przewodnik dla początkujących, ale zachęcamy do lektury również zaawansowanych mikrofalowców.

                                                                                   19.02.2015

Szerokopasmowy odbiornik SDR – Raspberry PI i RTL USB

  W związku z tym, iż niedawno pojawił się Raspberry PI w wersji 2 (czterordzeniowy ARMv7 900MHz, 1GB RAM, reszta zgodna z poprzednikiem: Ethernet 100/10Mbs, 4 porty usb2.0 i porty IO), szybko pojawiły się opisy jak wykorzystać tą "poziomkę" w połączeniu z popularnym odbiornikiem SDR opartym o układ RT2832U, ale na początek trochę wyjaśnienia.

Raspberry PI 2 to ulepszona wersja platformy - taniego komputerka do celów edukacyjnych. Do najcenniejszych cech tej platformy należy: optymalizowana, aby była maksymalnie tania (25-40 funtów / 110-170 PLN), łatwa platforma programistyczna (linux Raspian -odmiana debiana) oraz maksymalnie wydajna platforma- i tak drogą kompromisów opracowano płytkę opartę na procesorze, który swego czasu był wykorzystywany w telefonach komórkowych - co zapewniło jego niską cenę. W świecie mikrokontrolerów trudno znaleźć odpowiednik z relatywnie dużą mocą obliczeniową (bijącą na głowę wszelkie układy 8/16 bitowe i większość kontrolerów 32-bitowych) oraz ze sporą ilością cyfrowych GPIO, które można łatwo sterować z poziomu oprogramowania. Unikalna kombinacja funkcjonalności, ceny oraz wsparcia i sympatii społeczności opensource przesądziłoy o sukcesie tej platformy.

Zaś odbiorniki na RTL2832U to moduły (dongle) USB, które pierwotnie były przeznaczone od odbioru cyfrowego radia DAB+ oraz radia FM. W 2010 roku fiński student programista Antii Palosaari, przeprowadzał próby przeportowania aplikacji z windows do linuxa i zauważył, iż ten odbiornik "wystawia" czysty strumień danych (nieprzetworzony strumień I/Q) dla którego dopiero w następnym etapie aplikacja zajmuje się programową obróbką danych (demodulacja, odbiór sygnału itp.). Przeważnie w tego typu obiornikach "dekoder" zaszyty jest w układzie scalonym, jednak w tym układzie procesem dekodowania zajmuje się aplikacja po stronie peceta. Czyli dongle usb przekazuje "czysty" nieprzetworzony strumień danych, co pozwala na implementowanie odbiornika programowego (SDR - software defined radio). Sytuacja ta w połączeniu z niską ceną dongla usb (9-20 funtów / 50-90 PLN) spowodowała, że entuzjaści radia wręcz rzucili się do eksperymentów z nowym odbiornikiem. Mimo tego, że RTL-SDR (bo taką nazwę kodową przyjęły odbiorniki wykorzystujące ten układ) jest odbiornikiem o przeciętnych parametrach (relatywnie niska stabilność częstotliwości wynikająca z faktu iż producenci używają tanich generatorów kwarcowych, 8-bitowy strumień danych I/Q) do jego cennych zalet należy to iż umożliwia on próbkowanie sygnału z wartościami aż do 3.2 MS/s (przeciętnie 2.8MS/s), podczas gdy ówczesne konstrukcje hobbystyczne wykorzystujące karty dźwiękowe umożliwiały próbkowanie max 96kS/s lub maksymalnie 192kS/s czyli odpowiednio 0.096 MS/s lub 0.192MS/s - więc przeskok w "strumieniu danych" o rząd wielkości. Zaś od możliwości współpracującego układu tunera zależy, w których pasmach możemy nasłuchiwać (tuner zintegrowany jest z odbiornikiem w jednym dongle), np. układ tunera R820 zapewnia odbiór w pasmie od 24 MHz aż do 1,7GHz (oczywiście odbiornik "widzi" tylko wycinek pasma na tyle, ile to umożliwia strumień próbkowania danych).

Miesiąc w miesiąc pasjonaci wymyślają rozwiązania jak poprawić parametry odbiornika, a to poprzez modyfikacja sprzętu np. podmiana kwarcu na stabilniejszy, wymiana sposobu zasilania na wersją niskoszumną, odbiór sygnału z pomięciem układu tunera, itp. Co ważniejsze układ ma wsparcie społeczności opensource projektu GNURadio co nie powinno dziwić ponieważ jest to najtańszy znany odbiornik SDR umożliwiający zabawę i edukację z radiem programowalnym (SDR-Software Programable Radio).

Aż sie prosiło, aby połączyć te rozwiązania i tak na blogu DesignSpark pojawił się artykuł jak uruchomić nowe Raspbery Pi w wersji 2 wraz z odbiornikiem opartym na układzie RTL2832U  oraz aplikacją GnuRadio (koszt całości nie przekroczy 200 PLN) http://www.rs-online.com/designspark/electronics/eng/blog/taking-the-raspberry-pi-2-for-a-test-drive-with-gnu-radio-2

Co jest najważniejsze instrukcja ta jest aktualna i urządzenia "działają" od pierwszego uruchomienia (czasami dostępne w Internecie instrukcje nie zawsze działają poprawnie, ponieważ dotyczą wcześniejszych wersji oprogramowania - tutaj oszczędzamy sobie czasu i nerwów). Polecam zaglądać na stronę codziennego pielgrzymowania pasjonatów rtl-sdr http://www.rtl-sdr.com/, opisującą ciekawe zastosowanie odbiornika RTL2832U - np. w ostatnich dniach opublikowano modyfikację oprogramowania umożliwiającego przeprowadzenie sprzętowej decymacji sygnału i zmiany nastaw wewnątrzego wzmacniacz i miksera sygnałów. Na youtube znajduje się multum filmików o wykorzystaniu tego układu.

  Przydatne odnośniki:
Historia odkrycia i ciekawy artykuł o RTL2832U
http://spectrum.ieee.org/geek-life/hands-on/a-40-softwaredefined-radio

GnuRadio http://gnuradio.org/

Strona matka projektów rtl-sdr
http://sdr.osmocom.org/trac/wiki/rtl-sdr

Wiki rtlsdr   http://rtlsdr.org/

Designspark blog
http://www.rs-online.com/designspark/electronics/eng/nodes/featured

Laborka renomowanego uniwersytetu Univeristy of Colorado (UCCS) świetnie opisująca układ rtl-sdr
http://www.eas.uccs.edu/wickert/ece4670/lecture_notes/lab6.pdf

Sygnały i systemy dla ... opornych http://www.eas.uccs.edu/wickert/SSD/

Wykorzystanie układu rtl-sdr w .. badaniach radiowych i radioastronomi - kolejny renomowany uniwersytet (MIT) zajmuje się projektami opratymi na rtl-st - projekt Small Radio Telescope http://www.haystack.mit.edu/edu/undergrad/srt/

http://www.haystack.mit.edu/edu/undergrad/srt/pdf%20files/2013_HigginsonRollinsPaper.pdf

  Udanego eksperymentowania i fajnej edukacyjnej zabawy -życzy Krystian SQ2KL :)

 

                                                                                         18.02.2015

  Obudowy z „białej” blachy

  Obudowy z „białej” blachy są chętnie stosowane w konstrukcjach mikrofalowych. Wyglądają estetycznie, 
zapewniają ekranowanie, obróbka jest stosunkowo łatwa, dają się lutować. Gdzie je nabyć ? Źródeł jest kilka :
sklep
global-elektronik , Otto Schubert GmbH,  sklep Amazon , sklep Amidon Deutschland i wiele, wiele innych . Można obudowy zamówić również u Ariego PC7M, którego cennik na 2015 rok znajdziecie tutaj.

 

                                                                                          16.02.2015

  24th EME and Microwave seminar 2015 – Trzy Studnie

Na stronie OK VHF Club  ukazała się informacja o seminarium w Trzech Studniach, które w tym roku 
odbędzie się w terminie 17-19 kwietnia. Jest również
lista uczestników.

                                                                                         13.02.2015

 

  Radiolatarnie w SP – pozwolenia

  Od pewnego czasu UKE na swojej stronie publikuje comiesięczne zestawienie aktualnych pozwoleń wydanych w służbie radiokomunikacyjnej amatorskiej. Z pliku RA2WWW datowanego 15.01.2015 wybrano pozwolenia na pracę radiolatarni wydane dla osób fizycznych.  Efekty wyszukiwania poniżej. W najbliższym czasie podobne zestawienie pozwoleń wydanych osobom prawnym.

Znak Moc Emisja QRG Operator Miejscowość
SR6XHC 5 F1A 10368,906 MHz SP6GWB Kłodzko
SR6KHC 2 F1A 24048,220 MHz SP6GWB Kłodzko
SR8VHS 5 CW 144,410 MHz SP7THR Rzeczyca Długa
SR3XHR 1 F1A 10368,845  MHz SP3WYP SIEDLEMIN
SR5FHX 5 zgodnie z ustaleniami Band-Planu 50,023 SP5XMU Skubiawka
SR8FHS 5 CW 50,405 MHz SP7THR Drohobyczka
SR3KHR 1 F1A 24048,845 MHz SP3WYP SIEDLEMIN
SR3CHR 5 5760,845 MHz SP3WYP SIEDLEMIN
SR3SHR 3 3400,845 MHz SP3WYP SIEDLEMIN
SR7IHM 10 Badania propagacji 28,253,200 SP5TWA Łódź
SR3LHY 10 A1A/F1A 1296,970 MHz SP3IYM POZNAŃ
SR3XHY 5 A1A/F1A 10368,975 MHz SP3IYM POZNAŃ
SR2FHG 10 A1B 70,1050MHz SQ2BXI CHWASZCZYNO
SR2FHM 10 A1B 50,045MHz SQ2BXI CHWASZCZYNO
SR2XHM 10 F1B 10,368920GHz SQ2BXI CHWASZCZYNO
SR2KHM 10 F1B 24,048100GHz SQ2BXI CHWASZCZYNO
SR8LHN 5 A1A 1296,984 MHz SP8NTX Rakowiska
SR8SHN 5 A1A 2320,984 MHz SP8NTX Rakowiska
SR2UTO 1 F2A 434,75000 MHz SP7SZC Toruń
SR6GHC 1 F1A 47088,120 MHz SP6GWB Kłodzko

                                                                                         05.2.2015

 

Zdzisław SP6LB sk – jak nieubłaganie mija czas

  Ze smutkiem zawiadamiam, że dzisiaj 3 lutego odszedł od Nas Zdzisław Bieńkowski - SP6LB.
Był moim Wujkiem i Nauczycielem krótkofalarstwa.


To informacja podana przez Włodka SP5DDJ. Jedna z tych, które burzą rytm życia i skłaniają do głębokiej refleksji. Zdzisław pojawił się w moim życiu dość dawno, jakieś czterdzieści lat temu, w czasach kiedy rodziło się moje zainteresowanie krótkofalarstwem. Był jednym z idoli, wyznaczał kierunki, uczył, motywował. Z czasem poznałem go osobiście i zazdrościć mogą mi Ci, którym nie będzie to dane. Czy jest w Polsce krótkofalowiec, który nie znał Zdzisława, nie czytał jego książek ? Był czas kiedy prowadziliśmy ze Zdzisławem długie dyskusje dotyczące UKF-u w Polsce.  Ostatnie nasze spotkania miały miejsce kilka lat temu na kolejnych Zjazdach PK UKF. Zdzisław rezygnował z pełnionych funkcji. Odniosłem wtedy wrażenie, że czuje się osamotniony, nie do końca spełniony. Odszedł niespodziewanie. Pozostanie pamięć i książki, te prawdziwe, nieulotne, nie internetowe.

Chciałbym sobie zasłużyć na taką pamięć. Zenek SP3JBI

Wyrazy współczucia Rodzinie i znajomym Zdzisława pozostającym w żalu  składają 
Roman SP2DDX, Zenek SP3JBI i Henryk SP6GWN  

 

 

  Jan Ładno SP5XM – sk

  1 lutego zmarł Jan Ładno SP5XM. Autor książek, które uczyły i wytyczały kierunki rozwoju krótkofalarstwa w Polsce. 
Z jego wiedzy korzystały pokolenia krótkofalowców i UKF-owców rozpoczynających swoją działalność w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Cześć Jego Pamięci !!!

 

                                                                                         02.2.2015

 

  BBT 2015 – zawody mikrofalowe

  Już w najbliższą sobotę 7 lutego 2015 roku rozegrane zostaną pierwsze zawody zimowej tury BBT. Na początek pasma 1,3 do 5,7 GHz. Na stronie BBT zamieszczony jest ciekawy i nietypowy regulamin  oraz pełny kalendarz zawodów. Jeden z zapisów regulaminu :

Stacje uczestników zawodów muszą spełniać następujące warunki:

Maksymalna waga:

144 i 432 MHz:

7 kg

1,2 do 5,7 GHz:

8 kg

10 GHz do 47 GHz:

10 kg

 76 GHz i wyższe:

Nieograniczona

  Waga obejmuje nie tylko nadajnik i odbiornik stacji, ale również wszystkie części używane do pracy stacji czyli anteny, maszty (w tym takielunek), statyw, słuchawki, mikrofon, zasilacz, ogniwa słoneczne itp.

                                                                                                             02.02.2015.

  Parametry szumowe TRX-ów

  Możesz sprawdzić jakie parametry szumowe ma Twój TRX, możesz też porównać różne trx-y. 
Wystarczy, że zajrzysz
tutaj .

                                                                                                             29.01.2015

Kalendarz zawodów EME – 2015 rok

Ed KL7UW zebrał terminy zawodów EME w 2015 roku. 
Zobaczcie jak wygląda
kalendarz zawodów EME .

                                                                                                             26.01.2015

  ARRL EME Contest 2015 – terminy

  Znane są terminy zawodów EME ARRL w 2015 roku :

   5-6 sierpnia: 2.3+ GHz
  31 października-1listopada: 50-1296 MHz
  28-29 listopada: 50-1296 Mhz

                                                                                                              23.01.2015

  Z21EME – krótki film

Wyprawa EME do Zimbabwe to już historia. Dostępny jest krótki film dokumentujący tą wyprawę. 
Ciekawy i dobrej jakości.

  EME technika

Alex HB9DRI na swojej stronie proponuje coś, co z pewnością może pomóc miłośnikom łączności EME. Poczytajcie.

                                                                                            20.01.2015

 

VK3XPD i VK5KK na mikrofalach w Europie

  OE5WOG zamieścił w internecie  ciekawą informację, która zainteresuje mikrofalowców - OE4WOG/VK3XPD/VK5KK - Australian-Austrian Microwave-DXpedition .Ekspedycja pracować będzie przełomie czerwca i lipca 2015r. w pasmach 23cm, 5,7GHz, 10GHz, 24GHz, 47GHz, 76,032GHz, 122,250GHz oraz 2m / 70cm  (FT817) z lokatorów JN47VM i JN57LK.

                                                                                             18.01.2015

  Konwerter PLL TV-sat w paśmie 3 cm

  Zdjęcia konwerterów, z kwarcem 25Mhz przed przestrojeniem, z kwarcem 25.5MHz po przestrojeniu. 
Pośrednia wychodzi o ok.190MHz niżej. Częstotliwość 10,368GHz jest na ok. 423MHz. Kwarc w konwerterze jest powielany 390 razy ( 25x390=9.750MHz) zmiana kwarcu na 25.5MHz przy powieleniu 390 razy daje 9.945MHz, 10.368 - 9.945=423MHz.. Tak to działa....
 
Pozdrawiam,
       Andrzej SP8CGR

                                                                                                                 11.01.2015

  Koniec roku u SP6ITF

„Przez ostanie kilka dni grudnia mieliśmy fantastyczne warunki księżycowe” napisał Grzegorz SP6ITF. Grzegorz pracuje EME w paśmie 23 cm, interesują go łączności CW random. Kto porusza się obwodnicą Wrocławia może dostrzec jego anteny KF i paraboliczną antenę do łączności EME. Staranie przemyślane rozwiązania zastosowane na stacji EME przynoszą efekty. „Przez dwa dni zrobiłem 10 random QSO w tym 3 initials.  QSO_EME.mp3

                                                                                         01.01.2015  

 

 

Jak w SP4 Księżyca słuchali

 

Marek SP4ELF, Marcin SQ4CCR, Jarek SQ4IOB, Marcin SQ4CUC  urządzili sobie „wieczór w blasku Księżyca”, czyli pojechali w teren posłuchać stacji EME w zawodach ARRL Contest . Można im pogratulować i pozazdrościć inicjatywy. Czym to się skończyło i jak wyglądało poczytajcie w internecie . Są też zdjęcia i film , które warto obejrzeć, bo czegoś można się nauczyć.

                                                                                                            01.01.2015

 

 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Strona w całości ani we fragmentach nie mogże być powielana, ani rozpowszechniane za pomocą urządzeń
elektronicznych, mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych, bez pisemnej zgody posiadacza praw autorskich.
             Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright  2005 - 2015 by mikrofale_net  ©