Miernik szumów

 

W warunkach amatorskich dużym problemem jest pomiar paramentów szumowych badanego układu. W handlu dostępne są odpowiednie mierniki, cena ich przewyższa jednak możliwości finansowe wielu amatorów. Opisany poniżej układ podaje zarówno wzmocnienie jak i współczynnik szumów. Układ współpracuje z praktycznie dowolnym generatorem szumów. Jedyne wymaganie jakie stawia się mierzonemu układowi to by badany sygnał był w zakresie poniżej 500MHz. W przypadku pomiarów mikrofalowych wymaga to oczywiście zastosowanie przemiany częstotliwości, w praktyce nie stanowi to jednak żadnego problemu gdyż zdecydowana większość układów transwerterów MKF pracuje pośrednią 144 MHz lub 432MHz ewentualnie 28MHz. Układ wzoruje się na rozwiązaniu CT1MK zmodyfikowanym przez PA0HRK i z minimalnymi zmianami wprowadzonymi przez SQ4AVS. Ze względu na dość słabą jakość skanu układu PA0HRK został umieszczony jedynie schemat w formacie pdf (wersję zmodyfikowaną można dostać bezpośrednio kontaktując się z SQ4AVS).

 

Opis

 

Zmodyfikowany układ składa się z generatora kluczującego generator szumu na układzie CD4047, detektora synchronicznego na kluczach CD4066 i układu obróbki sygnału na wzmocnieniach operacyjnych. Układ obróbki sygnału z generatora szumów wykonany jest na wzmacniaczach operacyjnych - wszystkie rezystory zastosowane w obwodach sprzężeń wzmacniaczy mają tolerancję 1 %. Jako detektor w.cz. zastosowano układ AD8307. Miernik szumów wyposażono we wzmacniacz w.cz. o wzmocnieniu 20dB na układzie ERA5 który wykonano w postaci zewnętrznej głowicy. Umożliwia to użycie tego wzmacniacza jako zewnętrznego wzmacniacza pomiarowego do innych celów a także użycie za nim filtru o dowolnej częstotliwości z zakresu 1-500MHz (zmiana w stosunku do układu PA0HRK, tam sygnał mierzony musiał mieć częstotliwość 144MHz). Układ informuje o pomiarze poza zakresem pomiarowym i umożliwia pomiar dla szerokich zakresów współczynnika szumów.

Możliwa jest pomoc w nabyciu kompletu płytek jak i trudno wybranych elementów (ERA5), płytek generatora szumów, zestrojonych filtrów LC i rezystorów 1%.

 

Kontakt:

mail: sq4avs@wp.pl

tel: 602 456 937

 

 

 

 

 

Strona w całości ani we fragmentach nie mogże być powielana, ani rozpowszechniane za pomocą urządzeń
elektronicznych, mechanicznych, kopiujących, nagrywających i innych, bez pisemnej zgody posiadacza praw autorskich.
             Wszystkie prawa zastrzeżone. Copyright by SP2DDX&SP3JBI&SP6GVN  ©